Danimarka Devlet Kanalı DR, Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları Türk halkına sordu

Danimarka Devlet Kanalı DR, İstanbul’da sokakta ve Vatan Camii’nde yaptığı röportajlarla Türk halkına Danimarka’da Kur’an-ı Kerime yapılan saldırılarla ilgili görüşlerini sordu.

DR, 2 Ağustos’ta “Türklerin Kuran yakılmasına tepkileri: İfade özgürlüğü suistimal ediliyor” başlıklı haberinde İstanbul’da yaşayan vatandaşların görüşlerine yer verdi.

Vatandaşlar genel olarak yaptıkları yorumlarda Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepkilerini dile getirdi ve ifade özgürlüğünün suistimal edildiğini ve Kur’an-ı Kerim yakmanın saygısızlık olduğunu vurguladı.

4 Ağustos’ta “Ahmet’in camisinde yakılan Kuran’ı herkes biliyor: İki kişinin yaptıklarından bütün bir milleti sorumlu tutamayız” başlıklı bir haber yayınlanayan DR, İstanbul’daki Vatan Camii İmamı ve cemaatiyle Kur’an-ı Kerim yakılması üzerine röportajlar gerçekleştirdi.

Vatan Camii İmamı Ahmet Alpak, DR’ye yaptığı açıklamda, ifade özgürlüğünün başka bireylerin özgürlüğünü kısıtlamak olmadığını söyledi. Alpak, “Benim özgürlüğüm senin özgürlük alanını kısıtladığı anda sona erir, senin özgürlüğün de benim özgürlük alanımı kısıtladığında sona erer” dedi.

Cami cemaati de DR’ye yaptıkları açıklamada, Danimarka’da Müslüman Ülkelerin Büyükelçiliklerinin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasının özgürlükle alakası olmadığının altını çizdi.

DR’nin sözkonusu haberlerinde Türkiye kökenli muhabiri Selin Türker de yer aldı.

Bir yanıt yazın