Danimarka’da banknotlar değişiyor: 1000 kron tedavülden kalkacak

Danimarka Ulusal Bankası (Nationalbanken) 2028-2029 yıllarından itibaren yeni nesil banknotların piyasaya sürüleceğini ve 1000 kronluk banknotların 31 Kasım 2025 tarihinde geçersiz hale geleceğini duyurdu.

Danimarka Ulusal Bankası’ndan yapılan açıklamada 50, 100, 200 ve 500 kronluk yeni bir banknot serisi üzerinde çalışıldığı belirtilerek, “Hedefimiz teknik açıdan sağlam, halkımız tarafından tanınabilir ve son güvenlik teknolojisini bünyesinde barındıran bir banknot serisi yaratmaktır.

Yeni nesil banknotlara geçmekteki en önemli nedenlerimizden biri banknotlardaki sahtecilik ile mücadele etmektir. Nakit paranın güvenli bir ödeme aracı olarak kalması için böyle bir çalışmayı yapmamız gerekiyordu” ifadelerine yer verildi.

Eski banknotlar geçersiz olmayacak

Danimarka Ulusal Bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından vatandaşlar, “Eski paralar geçersiz mi olacak?” sorusuna yanıt aradı.

Eski banknotların geçersiz olmayacağı, eski banknotların banka hesaplarına yatırılabileceği bilgisinin paylaşılmasının ardından vatandaşlar adeta soluğu ATM’lerde aldı.

1000 kronluk banknotlar neden kaldırılıyor?

1000 kronluk banknotun neden kaldırıldığı sorusuna ilişkin Danimarka Ulusal Bankası’ndan yapılan bilgilendirmede, “Ülkemizde kullanılan banknotlarda sahtecilik sayısı sınırlı olmasına rağmen,

1000 kronluk banknotlar üzerinden daha fazla sahtecilik yapılıyor.

Emniyet güçleri, 1000 kronluk banknotların kara para aklamak için kullanıldığına dair değerlendirmelerde bulunuyor” ifadeleri kullanıldı.